Nichicon UVZ1V101MED
UVZ1V101MED picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1V101MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1V101MED.pdf
Availability of UVZ1V101MED
QUANTITY
UVZ1V101MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1V101MED
Internal Part NumberEIS-UVZ1V101MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1V101MED
Related LinksUVZ1V, UVZ1V101MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1V101MED Details Description
Related parts for UVZ1V101MED
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 6' 16/5 PVC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
VARISTOR 459V 40KA SQUARE 36MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL R/A SKT datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 580MA 240 MOHM datasheet.pdf