Nichicon UVZ2AR47MDD
UVZ2AR47MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2AR47MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2AR47MDD.pdf
Availability of UVZ2AR47MDD
QUANTITY
UVZ2AR47MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2AR47MDD
Internal Part NumberEIS-UVZ2AR47MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package200
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2AR47MDD
Related LinksUVZ2A, UVZ2AR47MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2AR47MDD Details Description
Related parts for UVZ2AR47MDD
CONN HEADER 13POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2PHASE NOISE SUP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1.5A 2CH 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
11+11 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
POWER CORD IEC 1.50' BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf