Nichicon UVZ2AR47MDH
UVZ2AR47MDH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2AR47MDH
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2AR47MDH.pdf
Availability of UVZ2AR47MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2AR47MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2AR47MDH
Internal Part NumberEIS-UVZ2AR47MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2AR47MDH
Related LinksUVZ2A, UVZ2AR47MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2AR47MDH Details Description
Related parts for UVZ2AR47MDH
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.87"L X 3.23"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 6MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 18MM datasheet.pdf