Nichicon UVZ2F101MHH
UVZ2F101MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2F101MHH
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2F101MHH.pdf
Availability of UVZ2F101MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2F101MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2F101MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ2F101MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current395mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2F101MHH
Related LinksUVZ2F, UVZ2F101MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2F101MHH Details Description
Related parts for UVZ2F101MHH
D-SUB CABLE MML09K/MC10M/MFL09K datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RED COVERSTRIP FOR TECHNOCASE datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP WC-800 28-30AWG datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA datasheet.pdf
RES 464 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 5MM datasheet.pdf
EP 2.5 TPA HOUSING, 16 POS datasheet.pdf