Nichicon UVZ2F2R2MPD
UVZ2F2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2F2R2MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2F2R2MPD.pdf
Availability of UVZ2F2R2MPD
QUANTITY
UVZ2F2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2F2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UVZ2F2R2MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2F2R2MPD
Related LinksUVZ2F, UVZ2F2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2F2R2MPD Details Description
Related parts for UVZ2F2R2MPD
MOSFET RF N-CH 32V 300W NI-860C3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
Z-PACK HS3 HDR ASY 10R 50P datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CBL 16POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf