Nichicon UVZ2W010MPH
UVZ2W010MPH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2W010MPH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2W010MPH.pdf
Availability of UVZ2W010MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2W010MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2W010MPH
Internal Part NumberEIS-UVZ2W010MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2W010MPH
Related LinksUVZ2W, UVZ2W010MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2W010MPH Details Description
Related parts for UVZ2W010MPH
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 0.75A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 2500' datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf