Nichicon UWD0J151MCL1GS
UWD0J151MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD0J151MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWD0J151MCL1GS.pdf
Availability of UWD0J151MCL1GS
QUANTITY
UWD0J151MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD0J151MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD0J151MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD0J151MCL1GS
Related LinksUWD0J15, UWD0J151MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD0J151MCL1GS Details Description
Related parts for UWD0J151MCL1GS
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DSUB COAX 4 SKT STR 50 OHM ST datasheet.pdf
DIODE DISC RBK 2500A 6200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE .050 12POS DR TH datasheet.pdf