Nichicon UWD1C471MCL1GS
UWD1C471MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD1C471MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWD1C471MCL1GS.pdf
Availability of UWD1C471MCL1GS
QUANTITY
UWD1C471MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD1C471MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD1C471MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD1C471MCL1GS
Related LinksUWD1C47, UWD1C471MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD1C471MCL1GS Details Description
Related parts for UWD1C471MCL1GS
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS DL BRD/BRD VERT datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
CABINET WALL MOUNT 37.25X12" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 5CKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf