Bourns Inc. 3252P-1-253LF
3252P-1-253LF picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-253LF
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-253LF.pdf
Availability of 3252P-1-253LF
QUANTITY
3252P-1-253LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-253LF
Internal Part NumberEIS-3252P-1-253LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-253LF
Related Links3252P-, 3252P-1-253LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-253LF Details Description
Related parts for 3252P-1-253LF
RES SMD 43.2KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL 8-9BIT BUS TXRX 56-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf