Nichicon UWD1C560MCL1GS
UWD1C560MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD1C560MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWD1C560MCL1GS.pdf
Availability of UWD1C560MCL1GS
QUANTITY
UWD1C560MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD1C560MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD1C560MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD1C560MCL1GS
Related LinksUWD1C56, UWD1C560MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD1C560MCL1GS Details Description
Related parts for UWD1C560MCL1GS
RES SMD 150 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 YELLOW TH datasheet.pdf
VINYL CLOTH WIRE MARKER WHT 1" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONTROL TEMP 24V 18-36V PANEL MT datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM SMD datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 10A datasheet.pdf