Nichicon UWD1V101MCL1GS
UWD1V101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD1V101MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWD1V101MCL1GS.pdf
Availability of UWD1V101MCL1GS
QUANTITY
UWD1V101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD1V101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD1V101MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD1V101MCL1GS
Related LinksUWD1V10, UWD1V101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD1V101MCL1GS Details Description
Related parts for UWD1V101MCL1GS
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 12DFN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 1.15A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf