Nichicon UWD1V4R7MCL1GS
UWD1V4R7MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD1V4R7MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWD1V4R7MCL1GS.pdf
Availability of UWD1V4R7MCL1GS
QUANTITY
UWD1V4R7MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD1V4R7MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD1V4R7MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD1V4R7MCL1GS
Related LinksUWD1V4R, UWD1V4R7MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD1V4R7MCL1GS Details Description
Related parts for UWD1V4R7MCL1GS
HOOK-UP SOLID 22AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD D/A 28-SOIC datasheet.pdf
IC AMP MMIC BIPO BROADBND SC70-6 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf