Nichicon UWF1A680MCL1GB
UWF1A680MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWF1A680MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWF1A680MCL1GB.pdf
Availability of UWF1A680MCL1GB
QUANTITY
UWF1A680MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWF1A680MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWF1A680MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current57.5mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWF1A680MCL1GB
Related LinksUWF1A68, UWF1A680MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWF1A680MCL1GB Details Description
Related parts for UWF1A680MCL1GB
RELAY SSR SPST 20A@530VAC DIN MT datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO MIC 4DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HDM EMPR090F K datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf