Nichicon UWF1E220MCL1GB
UWF1E220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWF1E220MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWF1E220MCL1GB.pdf
Availability of UWF1E220MCL1GB
QUANTITY
UWF1E220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWF1E220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWF1E220MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current57.5mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWF1E220MCL1GB
Related LinksUWF1E22, UWF1E220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWF1E220MCL1GB Details Description
Related parts for UWF1E220MCL1GB
Crystal 24.5760MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 300V 150A MS-013 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5.8A 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
D4NS-4AF datasheet.pdf
IC FPGA 426 I/O 672BGA datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
KJ 66C 66#22 PIN PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf