Nichicon UWF1V6R8MCL1GB
UWF1V6R8MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWF1V6R8MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWF1V6R8MCL1GB.pdf
Availability of UWF1V6R8MCL1GB
QUANTITY
UWF1V6R8MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWF1V6R8MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWF1V6R8MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance2.6 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWF1V6R8MCL1GB
Related LinksUWF1V6R, UWF1V6R8MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWF1V6R8MCL1GB Details Description
Related parts for UWF1V6R8MCL1GB
JUMPER-H9991TR/1853 BL/X 6" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 6GHZ 49FCBGA datasheet.pdf
VARISTOR 820V 6.5KA DISC 23MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
INERTIAL TWO SENSOR BOARD datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POLISHING JIG datasheet.pdf
CONN HDR 37POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
RES 900K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RGGD RJ45 R/A JACK 8POS CBL HDR datasheet.pdf