Nichicon UWG1C221MNL1GS
UWG1C221MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWG1C221MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWG1C221MNL1GS.pdf
Availability of UWG1C221MNL1GS
QUANTITY
UWG1C221MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1C221MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UWG1C221MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1C221MNL1GS
Related LinksUWG1C22, UWG1C221MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1C221MNL1GS Details Description
Related parts for UWG1C221MNL1GS
FIXED IND 6.4UH 7A 16.3 MOHM SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-3 datasheet.pdf
LEAD ALLIG-R/A BAN PLUG RED 48" datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf