Nichicon UWG1H4R7MCL1GB
UWG1H4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWG1H4R7MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWG1H4R7MCL1GB.pdf
Availability of UWG1H4R7MCL1GB
QUANTITY
UWG1H4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1H4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWG1H4R7MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1H4R7MCL1GB
Related LinksUWG1H4R, UWG1H4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1H4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UWG1H4R7MCL1GB
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3MM RT ANG AU datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 96VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf