Nichicon UWJ1C100MCL1GB
UWJ1C100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1C100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWJ1C100MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1C100MCL1GB
QUANTITY
UWJ1C100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1C100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1C100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1C100MCL1GB
Related LinksUWJ1C10, UWJ1C100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1C100MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1C100MCL1GB
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 10NS 20PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TRIM 10-80PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf