Nichicon UWJ1C220MCL1GB
UWJ1C220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1C220MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWJ1C220MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1C220MCL1GB
QUANTITY
UWJ1C220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1C220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1C220MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1C220MCL1GB
Related LinksUWJ1C22, UWJ1C220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1C220MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1C220MCL1GB
FUSE RESETTABLE 1.85A 30V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
BIT HEX 5/32" 1.97" datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/03/180 BK 1=250PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC PFC CTLR 1000W 180VAC 16ESIP datasheet.pdf