Nichicon UWJ1C330MCL1GB
UWJ1C330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1C330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWJ1C330MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1C330MCL1GB
QUANTITY
UWJ1C330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1C330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1C330MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1C330MCL1GB
Related LinksUWJ1C33, UWJ1C330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1C330MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1C330MCL1GB
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
PENDENT LEAD CAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT PCM MODULE datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf