Nichicon UWJ1E330MCL1GB
UWJ1E330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1E330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWJ1E330MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1E330MCL1GB
QUANTITY
UWJ1E330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1E330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1E330MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1E330MCL1GB
Related LinksUWJ1E33, UWJ1E330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1E330MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1E330MCL1GB
RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 S STEEL 10MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE GRN 18 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091UF 5% 1000VDC AX datasheet.pdf