Nichicon UWP1A220MCL1GB
UWP1A220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWP1A220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWP1A220MCL1GB.pdf
Availability of UWP1A220MCL1GB
QUANTITY
UWP1A220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWP1A220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWP1A220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWP1A220MCL1GB
Related LinksUWP1A22, UWP1A220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWP1A220MCL1GB Details Description
Related parts for UWP1A220MCL1GB
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC 8BIT 1/3US DAC S/O 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DB15 SOCKET CRIMP W/O CONT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 260MA 1.05 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
16+16 DIL HORIZ SHRD PIN HDR datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf