Nichicon UWP1V4R7MCL1GB
UWP1V4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWP1V4R7MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWP1V4R7MCL1GB.pdf
Availability of UWP1V4R7MCL1GB
QUANTITY
UWP1V4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWP1V4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWP1V4R7MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWP1V4R7MCL1GB
Related LinksUWP1V4R, UWP1V4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWP1V4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UWP1V4R7MCL1GB
BATTERY PK 15.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf