Murata Electronics North America UWR-15/1300-D12A-C
UWR-15/1300-D12A-C picture photo
Mfg. Part Number
UWR-15/1300-D12A-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15V 1300MA SINGLE A
Datasheet Download
UWR-15/1300-D12A-C.pdf
Availability of UWR-15/1300-D12A-C
QUANTITY
UWR-15/1300-D12A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR-15/1300-D12A-C
Internal Part NumberEIS-UWR-15/1300-D12A-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Nov/2013
Standard Package18
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts) - Manufacture Series19W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.45" H (50.8mm x 50.8mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max19.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR-15/1300-D12A-C
Related LinksUWR-15/13, UWR-15/1300-D12A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWR-15/1300-D12A-C Details Description
Related parts for UWR-15/1300-D12A-C
ROUND SPACER #8 ALUMINUM 1-1/2" datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT223 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSY POWER/SIGNAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
MQS STIFT-GEH 2P datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
POT 2K OHM 300W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf