Murata Electronics North America UWR-5/3000-D48A-C
UWR-5/3000-D48A-C picture photo
Mfg. Part Number
UWR-5/3000-D48A-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5V 3000MA SGL A T/H
Datasheet Download
UWR-5/3000-D48A-C.pdf
Availability of UWR-5/3000-D48A-C
QUANTITY
UWR-5/3000-D48A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR-5/3000-D48A-C
Internal Part NumberEIS-UWR-5/3000-D48A-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.48" H (50.8mm x 25.4mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR-5/3000-D48A-C
Related LinksUWR-5/30, UWR-5/3000-D48A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWR-5/3000-D48A-C Details Description
Related parts for UWR-5/3000-D48A-C
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HALF SCREW CONNECTION PG21 datasheet.pdf
RES 500 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf