Nichicon UWR1C220MCL1GB
UWR1C220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWR1C220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWR1C220MCL1GB.pdf
Availability of UWR1C220MCL1GB
QUANTITY
UWR1C220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR1C220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWR1C220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUWR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR1C220MCL1GB
Related LinksUWR1C22, UWR1C220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWR1C220MCL1GB Details Description
Related parts for UWR1C220MCL1GB
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 4W 5V PROG datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE datasheet.pdf
SMT-POL/AL(SPA KIT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TBF 27C 27#12 PIN SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf