Nichicon UWR1V330MCL1GB
UWR1V330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWR1V330MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWR1V330MCL1GB.pdf
Availability of UWR1V330MCL1GB
QUANTITY
UWR1V330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR1V330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWR1V330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUWR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current53mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR1V330MCL1GB
Related LinksUWR1V33, UWR1V330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWR1V330MCL1GB Details Description
Related parts for UWR1V330MCL1GB
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf