Nichicon UWS1H101MCL1GS
UWS1H101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWS1H101MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWS1H101MCL1GS.pdf
Availability of UWS1H101MCL1GS
QUANTITY
UWS1H101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS1H101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWS1H101MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS1H101MCL1GS
Related LinksUWS1H10, UWS1H101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWS1H101MCL1GS Details Description
Related parts for UWS1H101MCL1GS
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC OSC/MULT/BUFFER OCT 20-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf