Nichicon UWS1V331MCL1GS
UWS1V331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWS1V331MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWS1V331MCL1GS.pdf
Availability of UWS1V331MCL1GS
QUANTITY
UWS1V331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS1V331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWS1V331MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current324mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS1V331MCL1GS
Related LinksUWS1V33, UWS1V331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWS1V331MCL1GS Details Description
Related parts for UWS1V331MCL1GS
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
FILTER COMM LINE 0.1A 100VAC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO201A datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN TINT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
HOOK&LOOP PAD HOLDER 250 5PC datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 12V LED GREEN datasheet.pdf