Nichicon UWT1A220MCL1GB
UWT1A220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1A220MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWT1A220MCL1GB.pdf
Availability of UWT1A220MCL1GB
QUANTITY
UWT1A220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1A220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1A220MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1A220MCL1GB
Related LinksUWT1A22, UWT1A220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1A220MCL1GB Details Description
Related parts for UWT1A220MCL1GB
RES SMD 84.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 100W 8.4A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 330K OHM 1008 datasheet.pdf