Nichicon UWT1C101MCR1GB
UWT1C101MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1C101MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWT1C101MCR1GB.pdf
Availability of UWT1C101MCR1GB
QUANTITY
UWT1C101MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1C101MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1C101MCR1GB
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1C101MCR1GB
Related LinksUWT1C10, UWT1C101MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1C101MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1C101MCR1GB
RES SMD 200KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EL DRIVER 160VPP OUT 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 24-28AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
IC ISP POWER MGR ANLG/LOG 44TQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf