Nichicon UWT1H101MNR1GS
UWT1H101MNR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H101MNR1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H101MNR1GS.pdf
Availability of UWT1H101MNR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1H101MNR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H101MNR1GS
Internal Part NumberEIS-UWT1H101MNR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1H101MNR1GS
Related LinksUWT1H10, UWT1H101MNR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1H101MNR1GS Details Description
Related parts for UWT1H101MNR1GS
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
ADAPTER FOR PW534320 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
IC ADC 20BIT DUAL I-INPUT 32TQFP datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 4-16 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf