Nichicon UWT1HR22MCL1GB
UWT1HR22MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1HR22MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1HR22MCL1GB.pdf
Availability of UWT1HR22MCL1GB
QUANTITY
UWT1HR22MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1HR22MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1HR22MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1HR22MCL1GB
Related LinksUWT1HR2, UWT1HR22MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1HR22MCL1GB Details Description
Related parts for UWT1HR22MCL1GB
TRANSFRMR ISOL 115 TO 115V 175VA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES WW 1W 680 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
PLUG 6ROW 114POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 8POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.3A 6-TSOP datasheet.pdf
SWITCH 7POS DIP AUTODIP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf