Nichicon UWT1HR22MCR2GB
UWT1HR22MCR2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1HR22MCR2GB
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1HR22MCR2GB.pdf
Availability of UWT1HR22MCR2GB
QUANTITY
UWT1HR22MCR2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1HR22MCR2GB
Internal Part NumberEIS-UWT1HR22MCR2GB
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1HR22MCR2GB
Related LinksUWT1HR2, UWT1HR22MCR2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1HR22MCR2GB Details Description
Related parts for UWT1HR22MCR2GB
CONN TB RCPT 140PS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RF TXRX MCU 2.4GHZ 192KB 4FQFPN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 74MM datasheet.pdf
DIGITAL FLOW SENSOR 1L/MIN PNP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 15K OHM RADIAL datasheet.pdf