Nichicon UWT1HR33MCR2GB
UWT1HR33MCR2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1HR33MCR2GB
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1HR33MCR2GB.pdf
Availability of UWT1HR33MCR2GB
QUANTITY
UWT1HR33MCR2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1HR33MCR2GB
Internal Part NumberEIS-UWT1HR33MCR2GB
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1HR33MCR2GB
Related LinksUWT1HR3, UWT1HR33MCR2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1HR33MCR2GB Details Description
Related parts for UWT1HR33MCR2GB
RES SMD 23.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AN26025A LNA datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf