Nichicon UWX0G151MCR1GB
UWX0G151MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX0G151MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
UWX0G151MCR1GB.pdf
Availability of UWX0G151MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX0G151MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX0G151MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX0G151MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current79mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX0G151MCR1GB
Related LinksUWX0G15, UWX0G151MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX0G151MCR1GB Details Description
Related parts for UWX0G151MCR1GB
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28TSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.29K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 30V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf