Nichicon UWX0J330MCR1GB
UWX0J330MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX0J330MCR1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWX0J330MCR1GB.pdf
Availability of UWX0J330MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX0J330MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX0J330MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX0J330MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX0J330MCR1GB
Related LinksUWX0J33, UWX0J330MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX0J330MCR1GB Details Description
Related parts for UWX0J330MCR1GB
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CRIMPING DIE FOR RADSOK 8MM datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 9POS BLK datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32KX8 5.0V 28-TSOP datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO213AB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 5.5V 7A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf