Nichicon UWX1A101MCL1GB
UWX1A101MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1A101MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWX1A101MCL1GB.pdf
Availability of UWX1A101MCL1GB
QUANTITY
UWX1A101MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1A101MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1A101MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current76mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1A101MCL1GB
Related LinksUWX1A10, UWX1A101MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1A101MCL1GB Details Description
Related parts for UWX1A101MCL1GB
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 9BIT 24SSOP datasheet.pdf
SWITCH LOGIC OPTICAL FLAG PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
1.25MM F/L 26POS 32AWG 450MM datasheet.pdf