Nichicon UWX1A470MCL1GB
UWX1A470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1A470MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UWX1A470MCL1GB.pdf
Availability of UWX1A470MCL1GB
QUANTITY
UWX1A470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1A470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1A470MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1A470MCL1GB
Related LinksUWX1A47, UWX1A470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1A470MCL1GB Details Description
Related parts for UWX1A470MCL1GB
IC RESET MONITOR 4.375V SOT23B-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -2V 8MSOP datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS R/A 3M CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf