Nichicon UWX1C100MCR1GB
UWX1C100MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1C100MCR1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWX1C100MCR1GB.pdf
Availability of UWX1C100MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX1C100MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1C100MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1C100MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1C100MCR1GB
Related LinksUWX1C10, UWX1C100MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1C100MCR1GB Details Description
Related parts for UWX1C100MCR1GB
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 300 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 28POS datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf