Nichicon UWX1E100MCR1GB
UWX1E100MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1E100MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWX1E100MCR1GB.pdf
Availability of UWX1E100MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX1E100MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1E100MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1E100MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1E100MCR1GB
Related LinksUWX1E10, UWX1E100MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1E100MCR1GB Details Description
Related parts for UWX1E100MCR1GB
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C/SMBUS 8SO datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 280POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 200V RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD7961 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP 270 UF 20% 35 V datasheet.pdf