Nichicon UWX1HR47MCL1GB
UWX1HR47MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1HR47MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWX1HR47MCL1GB.pdf
Availability of UWX1HR47MCL1GB
QUANTITY
UWX1HR47MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1HR47MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1HR47MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1HR47MCL1GB
Related LinksUWX1HR4, UWX1HR47MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1HR47MCL1GB Details Description
Related parts for UWX1HR47MCL1GB
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
50-POS INTRA-CONNECTOR datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
FUSE 4000A 600V FAST-ACT CLASS L datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP TRIM 10-150PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf