Nichicon UWX1HR47MCR2GB
UWX1HR47MCR2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1HR47MCR2GB
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWX1HR47MCR2GB.pdf
Availability of UWX1HR47MCR2GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWX1HR47MCR2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1HR47MCR2GB
Internal Part NumberEIS-UWX1HR47MCR2GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1HR47MCR2GB
Related LinksUWX1HR4, UWX1HR47MCR2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1HR47MCR2GB Details Description
Related parts for UWX1HR47MCR2GB
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 215MA SOT23 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
TOOL CRIMPER 6 I datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf