Nichicon UWZ1E151MCL1GS
UWZ1E151MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1E151MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWZ1E151MCL1GS.pdf
Availability of UWZ1E151MCL1GS
QUANTITY
UWZ1E151MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1E151MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ1E151MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1E151MCL1GS
Related LinksUWZ1E15, UWZ1E151MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1E151MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ1E151MCL1GS
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 4POS datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf