Nichicon UWZ1E221MCL1GS
UWZ1E221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1E221MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWZ1E221MCL1GS.pdf
Availability of UWZ1E221MCL1GS
QUANTITY
UWZ1E221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1E221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ1E221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1E221MCL1GS
Related LinksUWZ1E22, UWZ1E221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1E221MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ1E221MCL1GS
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf