Nichicon UWZ1E330MCL1GB
UWZ1E330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1E330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWZ1E330MCL1GB.pdf
Availability of UWZ1E330MCL1GB
QUANTITY
UWZ1E330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1E330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWZ1E330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1E330MCL1GB
Related LinksUWZ1E33, UWZ1E330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1E330MCL1GB Details Description
Related parts for UWZ1E330MCL1GB
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 1CH 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT PANEL MNT datasheet.pdf
FUSE F/A DIAZED DI 2A 500V EURO datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 2A datasheet.pdf
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/02/90 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
SBC PICO ATOM E3825 1M SODIMM datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 63V THRU HOLE datasheet.pdf