Nichicon UWZ1V331MCL1GS
UWZ1V331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1V331MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWZ1V331MCL1GS.pdf
Availability of UWZ1V331MCL1GS
QUANTITY
UWZ1V331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1V331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ1V331MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1V331MCL1GS
Related LinksUWZ1V33, UWZ1V331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1V331MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ1V331MCL1GS
IC MCU 8/16BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 47OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM RECESSED GRN datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 5MM HORIZ 5V datasheet.pdf
CONN SCKT CONT 14-12AWG 1=250PCS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf