Vishay/BCcomponents UXB02070F5629CCU00
UXB02070F5629CCU00 picture photo
Mfg. Part Number
UXB02070F5629CCU00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
UXB02070F5629CCU00.pdf
Availability of UXB02070F5629CCU00
QUANTITY
UXB02070F5629CCU00 Order Process
Ship out your order
Specifications of UXB02070F5629CCU00
Internal Part NumberEIS-UXB02070F5629CCU00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUXB 0207
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UXB02070F5629CCU00
Related LinksUXB02070F, UXB02070F5629CCU00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
UXB02070F5629CCU00 Details Description
Related parts for UXB02070F5629CCU00
CONN FFC 5POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 64.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf