Nichicon UZE1A100MCL1GB
UZE1A100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZE1A100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UZE1A100MCL1GB.pdf
Availability of UZE1A100MCL1GB
QUANTITY
UZE1A100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZE1A100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZE1A100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZE1A100MCL1GB
Related LinksUZE1A10, UZE1A100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZE1A100MCL1GB Details Description
Related parts for UZE1A100MCL1GB
MODULE DDR2 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIP-XJL HOOK 18" 1R/B datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B FLASH 8DFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf