Nichicon UZE1H3R3MCL1GB
UZE1H3R3MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZE1H3R3MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UZE1H3R3MCL1GB.pdf
Availability of UZE1H3R3MCL1GB
QUANTITY
UZE1H3R3MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZE1H3R3MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZE1H3R3MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZE1H3R3MCL1GB
Related LinksUZE1H3R, UZE1H3R3MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZE1H3R3MCL1GB Details Description
Related parts for UZE1H3R3MCL1GB
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A TO-18 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 7.5KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 11 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ANTENNA 746-870MHZ 3DB-MEG NMO datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 8" 5A FIN datasheet.pdf